ART FOOD

ewelina wisniowska
Ewelina Wisniowska, Euclid / fot. Cezary Hładki

W ramach projektu Art Food 2013, studenci School of Form w Poznaniu oraz Royal College of Art w Londynie projektowali ceramiczne naczynia, łączące sztukę i wiedzę humanistyczną. Projekt, prowadzony przez Marka Cecułę, realizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

ART FOOD stanowi poszerzenie edukacji w dziedzinie projektowania, dając studentom warunki do wykreowania ceramicznego designu dekoracyjno-użytkowego (product design), w warunkach przemysłowych i komercyjnych. Głównym założeniem jest współpraca uczelni z przemysłem – Polską Fabryką Porcelany „Ćmielów”.

Główną ideą jest nawiązanie współpracy pomiędzy studentami wydziałów ceramiki, fachowcami i producentami. Efektem projektu Art Food 2013 jest zaprojektowana i wykonana przez uczestników limitowana kolekcja naczyń i obiektów porcelanowych, prezentowana na wystawach w Poznaniu, Londynie i Łodzi.

W 2014 r. odbywa się druga edycja projektu, z udziałem studentów ASP we Wrocławiu, Central St Martins w Londynie oraz Pratt Institute w Nowym Jorku.

Organizatorzy:
Instytut Adama Mickiewicza
Modus Design
Royal College of Art, London
School of Form, Poznań
Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

Więcej na temat:
– projektu Art Food 2013 na blogu artfood2013.wordpress.com
– projektu Art Food 2014 na blogu artfoodproject.wordpress.com.


 

UCZTA SŁOWA

unnamed

Z okazji obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, Modus Design rozpoczyna projekt, w którym wezmą udział artyści i kaligrafowie z Polski oraz Turcji. Projekt jest finansowany i realizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Kuratorem projektu jest Marek Cecuła.

Rezultatem współpracy i działań twórców z obu krajów będzie wykonanie porcelanowej instalacji artystycznej, inspirowanej kulturą spotkań przy stole oraz interpretacjami kaligrafii, ilustracji liturgicznej i liternictwa, głęboko zakorzenionych w obu kulturach. Będzie ona prezentowana w kontekście dialogu kulturowego, konwersacji miedzy teraźniejszością i przeszłością, między Wschodem i Zachodem.

Uczestnicy projektu:
z Polski:
Barbara Bodziony
Ewa Landowska
Radosław Nowakowski – kronikarz projektu
z Turcji:
Emine Geçtan
Dilara Yarcı

Organizatorzy:
Instytut Adama Mickiewicza
Modus Design
Tasarim Vakfi Istanbul
Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.


 

LINK TO PRODUCTION

Link to production

Link to Production / fot. S. Zimmer

„Link to Production” to tytuł projektu organizowanego przez Internazional Design Zentrum Berlin (IDZ) oraz Ćmielów Design Studio, w ramach którego berlińscy projektanci wzornictwa przemysłowego pracowali nad innowacyjnymi porcelanowymi produktami.

Projekt „Link to Production” trwał trzy miesiące (wrzesień – listopad 2013). Po weryfikacji kandydatów i wyborze studiów projektowych, projektanci zostali zaproszeni na wizytę studyjną do Ćmielów Design Studio. Uczestnicy programu zapoznali się z poszczególnymi fazami produkcyjnymi Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”. Następnie rozwijali swoje indywidualne koncepcje, wypracowywali modele i formy. W listopadzie spotkali się na wspólnych warsztatach, by we współpracy z Ćmielów Design Studio i pod opieką dyrektora artystycznego Marka Cecuły zakończyć proces przygotowaniem prototypów. Najlepsze projekty mają szansę wdrożenia do najnowszej oferty pod marką Ćmielów Design Studio.

„Link to Production” to już kolejny projekt IDZ z zakresu promowania strategii zarządzania designem realizowany z polskimi firmami w ramach międzynarodowego programu „Berlin Poland 2013-1014”.

Organizatorzy:
Internazional Design Zentrum Berlin
Modus Design
Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

Więcej na temat projektu „Link to Production” na blogu Ćmielów Design Studio.