Przedpremierowy pokaz projektu Art Food 2016

20 lipca 2016

Art Food 2016

Na początku lipca, już po raz czwarty, studenci z uczelni projektowych z Polski i zagranicy spotkali się na warsztatach Art Food, które w unikalny sposób połączyły kulinaria z designem. W tegorocznej edycji projektu udział wzięło 12 studentów z dwóch uczelni: Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Pratt Institute w Nowym Jorku. Pod okiem projektanta Marka Cecuły stworzyli wyjątkowe naczynia ceramiczne. Efekty ich pracy zobaczyć można podczas pokazu przedpremierowego 21 i 22 lipca w krakowskiej Alchemii 
(Estery 5).
 

Art Food to międzynarodowy projekt integrujący wiele obszarów: świat projektowania z przemysłem ceramicznym, edukację z realiami zawodowymi, różne metody pracy i doświadczenia wielu kultur. Studenci zdobywają cenne doświadczenie zawodowe, ważne dla kariery projektanta, która później może się rozwinąć w innych, niekoniecznie związanych z ceramika, kierunkach.
Jest to już czwarta edycja projektu Art Food. Celem projektu jest stworzenie niezwykłych, acz funkcjonalnych naczyń ceramicznych – obiektów do eksponowania i prezentacji sztuki kulinarnej, które podkreślają piękno wyjątkowych dań i służą, jako płótno dla prac znakomitych kucharzy i stylistów żywności.

Młodzi projektanci spotkali się na trzytygodniowych warsztatach w Ćmielow Design Studio w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Podczas warsztatów pod okiem Marka Cecuły – lidera projektu, znanego artysty, projektanta i pedagoga, zrealizowali wzory, które przygotowywali w pracowniach uczelnianych podczas semestru letniego.

W ramach przygotowań do projektu, na swoich uczelniach przez cały semestr letni brali udział w specjalnych warsztatach projektowych, antropologicznych oraz kulinarnych pod kierunkiem prof. Czesławy Frejlich  i prof. Irvina Teppera. Wspólnie zastanawiali się nad kulturowymi aspektami spożywania posiłków oraz nad tym, jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy jej podania – i vice versa. Celem Art Food jest edukacja projektowa wykraczająca poza ramy uczelni: podczas warsztatów w fabryce w Ćmielowie studenci mieli okazję zetknąć się ze światem profesjonalnego projektowania i komercyjnej produkcji.

Dla studentów warsztaty były unikalną szansą poznania całościowego procesu projektowania – od powstawania koncepcji po produkcję, od wstępnych rozmów z klientem, po ścisłą współpracę z producentem. Zdobyte doświadczenia będą kluczowe dla dalszego rozwoju kariery zawodowej – projekt otwiera dla nich drogę do pracy w branży wzornictwa przemysłowego.

Efekty warsztatów Art Food zaprezentowane zostaną jesienią na wystawach w Krakowie i Nowym Jorku. Najlepsze prace zostaną wdrożone do produkcji i wprowadzone do sprzedaży.

Culture.pl jest głównym partnerem projektu, w ramach programu promocji polskiego designu za granicą. Projekt współorganizowany jest przez Modus Design Studio Marka Cecuły, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Pratt Institute in New York oraz Polskie Zakłady Porcelany “Ćmielów” i Chodzież oraz Ćmielów Design Studio.

Więcej informacji na www.culture.pl

Kontakt dla prasy:
Magdalena Mich
Rzecznik Prasowy
Instytut Adama Mickiewicza
mmich@iam.pl
+48 602 663 570