Art Food 2015 Senses. Rusza trzecia edycja projektu.

21 maja 2015

Fenomen tworzącego się od kilku lat zjawiska kultury kulinarnej otwiera entuzjastów nie tylko na nowe kombinacje smakowe, ale także na niecodzienne i często eksperymentalne aranżacje stołu. Trwający nieprzerwanie od trzech lat projekt Art Food, prowadzony przez Modus Design we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A oraz z uczelniami partnerskimi, daje przestrzeń do spotkania się dwóch, nie tak znowu różnych światów, kulinarnego i projektowego. W tegorocznej edycji projektu Art Food’15 Senses do udziału staną uczelnie z Gdańska, Londynu i Nowego Jork.

Sensuous Tableware Ilan SinaiSensuous Tableware Ilan Sinai fot. novate.ru

Współczesna kultura kulinarna jest czymś więcej niż pożywieniem dla spragnionego ciała. Jest ucztą dla zmysłów. Odkrywając tajniki etnicznych i lokalnych kuchni, otwierając się na kolor, kształt i smak nowych dotychczas nam nieznanych produktów pożywienia dochodzimy do wniosku, że tradycyjny sposób ich serwowania zwyczajnie nie przystoi. Ciekawość z jaką uczymy się łączyć smaki i budować wizualny koncept serwowanych potraw zbliża ten proces do alchemii kulinarnej niż do zwykłego przygotowania posiłku.

Art Food jest projektem wpisującym się we współczesny, wyrafinowany trend jedzeniowy. Food design to dzisiaj dobra praktyka najlepszych szefów kuchni. Tegoroczna edycja, której patronuje idea zmysłu ma na celu zaprojektowanie takich rozwiązań stołowych, które wzmocnią uczucie smaku, dotyku i dźwięku degustowanych potraw. Art Food’15 Senses jest projektem, w którym na równi spotykają się sztuka kulinarna, rzemiosło i wzornictwo.

Uczestnicy projektu rekrutowani z trzech uczelni projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Central Saint Martins w Londynie oraz Pratt Institute w Nowym Jorku zaproponują oryginalne rozwiązania obiektów ceramicznych i akcesoriów stołowych, które swoim wzornictwem wejdą w estetyczną interakcję z serwowanymi przystawkami. Rozwiązania mają stanowić propozycje w szczególności dla szefów kuchni oraz restauracji. Zespół uczestników projektu Art Food’15 Senses zostanie wybrany w czerwcu na podstawie przedstawionych koncepcji projektowych.

Projekt „Art Food” współorganizowany jest przez:
Instytut Adama Mickiewicza
Modus Design Studio Marka Cecuły
Akademia Sztuk Pięknychw Gdańsku
Central Saint Martins College w Londynie
Pratt Institute w Nowym Jorku
Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i „Chodzież” S.A.
Ćmielów Design Studio

Blog projektu:
www.artfoodproject.wordpress.com

logotypy