„Beauty of ImPERFECTION. Piękno NieDOSKONAŁOŚCI. Porcelana Marka Cecuły”

14 kwietnia 2015

Retrospektywna wystawa twórczości Marka Cecuły w krakowskiej Galerii BB od tygodnia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wyśmienity wernisaż wystawy (09.04) oraz ciepłe przyjęcie to najlepsze podziękowania dla wszystkich organizatorów przedsięwzięcia. „Beauty of ImPERFECTION. Piękno NieDOSKONAŁOŚCI. Porcelana Marka Cecuły” prezentuje dorobek twórczy artysty zgromadzony na przestrzeni blisko 40. lat pracy z ceramiką. Na wystawie można zobaczyć obiekty powstałe w nowojorskim studio przy Sullivan Street datowane na lata 80. XX wieku jak i najnowsze kolekcje porcelany dedykowane dla marki Ćmielów Design Studio, Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Prace z różnych etapów twórczości Cecuły są znakomitym materiałem do poznania zmieniających się tendencji wzorniczych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wystawa potrwa do 09. czerwca.

IMG_0812 copyKolekcja Ćmielów Design Studio fot. Galeria BB

Obejrzyj relację z wystawy na DOMO +

Galeria Przedmiotu BB zajmuje się promocją i sprzedażą polskiej sztuki użytkowej, dekoracyjnej i designu. Właścicielki galerii, dziennikarka i artystka, zorganizowały „galerię przedmiotu” trochę z przekory wobec fascynacji krakowskiego środowiska grafiką i malarstwem. „Przedmiot to konkret. Wypełnia naszą rzeczywistość. I może być dziełem sztuki!” – przekonywały Bialic i Brylewska w kolejnych wystawach. Pokazywały obiekty, które spełniały rozmaite estetyczne kryteria. Wywoływały różne reakcje: akceptację, podziw, ale też sprzeciw, irytację, czasem nawet gniew.

W rozmowie z Anitą Bialic z Galerii BB, Marek Cecuła opowiada o etapach swojej drogi twórczej od czasów nowojorskich po współczesność. Miraż zrealizowanych projektów, instalacji artystycznych, przedsięwzięć projektowo organizacyjnych to tylko część działań Cecuły. Na stronie publikujemy jedynie wybrane fragmenty rozmowy. Po więcej zapraszamy do „Marek Cecuła. Paleta wrażeń”

AB: Od dwóch lat jest Pan dyrektorem artystycznym Ćmielów Design Studio. Czy projektowanie niejako na zamówienie Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. nie ogranicza Pana jako artysty?  Nie zmusza do nieustannych kompromisów? – „dobrze zaprojektowane” niekoniecznie oznacza „dobrze sprzedawane”.

MC: Praca projektanta w fabryce o bogatej historii i tradycji dobrego projektowania wymaga dużego nakładu pracy organizacyjnej. Potrzebny jest pewien kompromis. Wyzwanie jest ogromne. Pracuję w zespole, mam dobrą kreatywną ekipę (Modus) i to pozwala mi na multidyscyplinarną  działalność w serwisie dla Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA.

Najważniejszym dla mnie zadaniem jest zbudowanie nowej marki Ćmielów Design Studio i pokazanie/udostępnienie dobrego polskiego wzornictwa w porcelanie przemysłowej. Prowadzimy studio na terenie fabryki – eksperymentujemy w nim i tworzymy produkt, który nie może być robiony na linii produkcyjnej. To jest wartość dodana dla fabryki porcelany. Wprowadzamy bowiem na rynek unikatową porcelanę, niejako z dotykiem ręki.

Zabiegamy o to, żeby marka ĆDS dorównała najnowszym trendom światowego projektowania i aktywnie uczestniczyła w eksporcie polskiego wzornictwa.

AB: Jakie działania, Pana zdaniem, należy podjąć, aby polski design znalazł się w naszych sklepach i domach?

MC: Niezbędna jest współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami a wydziałami wzornictwa, którego efektem jest poznanie specyficznych segmentów produkcji użytkowej … Nasze społeczeństwo dopiero zaczyna zauważać, że design jest dostępny i że jego posiadanie symbolizuje współczesność. Zaczynamy też mieć indywidualne, nie narzucone opinie, kształtujemy własny gust, chcemy oryginalności. To otwiera spore możliwości działania dla małych firm projektowych, w których designer jest też producentem i może zmieniać materiały i procesy według swojego wyboru. Produkty, pochodzące z takich małych designerskich „przedsiębiorstw”, mają spore szanse na zdobycie rynku, gdyż polski przemysł jest nadal powolny w swoim rozwoju.

„Beauty of ImPERFECTION. Piękno NieDOSKONAŁOŚCI. Porcelana Marka Cecuły”
kurator: Marek Cecuła
projekt wystawy: Marek Cecuła, Tomek Wójcik
współpraca: Anita Bialic, zespół Modus Design

czas: 09.04.2015 – 09.06.2015
miejsce: Galeria BB ul. Skałeczna 5, Kraków