„Creation. Niech się stanie”. Muli Ben Sasson z wystawą w MDK

23 marca 2015

Wystawą „Creation. Niech się stanie” w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur, Muli Ben Sasson zaprezentuje swoje najnowsze prace powstałe z rozważań nad mistyką stworzenia świata. Podejmowany przez artystę temat zostanie przedstawiony w trzech cyklach: „Księga Blasku”, „Transfiguracja” oraz „Pomiędzy uświęceniem czasu i miejsca”, Źródłem inspiracji dla artysty była między innymi lektura kabalistycznego dzieła „Sefer ha-Zohar”, czyli „Księgi Blasku”, będącego mistycznym komentarzem do Tory. Wernisaż wystawy we czwartek (26.03).

Muli Ben Sasson Niech się staniefot. materiały prasowe

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach już po raz drugi gości z wystawą prof. Muli Ben Sasson. Przed dwoma laty artysta prezentował w Muzeum cykl „If time watched the clock. Kształt czasu”, utrzymane w charakterze calderowskich mobili, filozoficzne rozważania na temat natury czasu i jego trwania. Nie mniej mistyczny temat będzie pomysłem zapowiedzianej na czwartek (26.03) wystawy.

„Creation” w dziele Muli Ben Sasson podzielone zostało na trzy główne cykle prac. Motywem przewodnim pierwszego jest obrazowanie wzajemnych relacji światła i ciemności, czasu i przestrzeni. Drugi cykl jest opowieścią o kształtach i barwach stwarzanego świata. Zaś trzeci powiązany został z symboliką  szabasowego rytuału uświęcenia czasu, którego tradycja nakazuje oddanie czci odpoczywającemu od dzieła stworzenia Bogu. Prace zostały zrealizowane w różnych technikach najpełniej odzwierciedlających zamysł artysty. Medium dla jednego z przedstawianych cykli to ceramika. Obiekty na potrzeby cyklu „Pomiędzy uświęceniem czasu i miejsca” powstały w lipcu 2014 roku w Ćmielów Design Studio, Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

Prof. Muli Ben Sasson jest wykładowcą Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel w Jerozolimie. Jest kuratorem wystaw, naukowcem i projektantem. Swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Izraelu oraz na całym świecie, m.in. w Korei Południowej, Niemczech, Nowym Jorku, Austrii i Amsterdamie. Jest autorem wystawy Współczesny antysemityzm w Europie, prezentowanej w różnych miejscach w Niemczech oraz ekspozycji Refleksje po Holokauście, prezentowanej w Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie. Pod koniec lat 90. stworzył także wystawę Bezalel, opisującą znaczenie i miejsce artefaktów w żydowskim świecie. Wystawa przez osiem lat podróżowała po całym świecie, a w latach 2012-13 była prezentowana w muzeach i galeriach Stanów Zjednoczonych. Muli Ben Sasson jest członkiem Adi Foundation for Jewish Expression in Art. and Design, która bada naturę relacji między sztuką i judaizmem.

 „Księga Blasku”, najbardziej znana i popularna księga Kabały (powstała w Hiszpanii w XIII w.), usiłuje odsłonić najgłębsze, ukryte warstwy znaczeń Tory. Jest to niezwykle bogata, barwna i dramatyczna opowieść o wewnętrznym życiu Boga — „biblia” żydowskiej teozofii i mistyki. Ale nie tylko: głębia intuicji, oryginalność spekulacji lingwistycznej i potężna ekspresja poetycka czynią z Zoharu również wielkie dzieło światowej literatury religijnej” za Ireneusz Kania „Opowieści Zoharu. O Kabale i Zoharze” Wydawnictwo Homini 2012
więcej o „Sefer ha-Zohar”

„Creation. Niech się stanie”
kurator: prof. Muli Ben Sasson, prof. Marek Cecuła

miejsce: Muzuem Dialogu Kultur, Kamienica pod Trzema Herbami ul. Rynek 3, Kielce
wernisaż: 26 marca 2015 o godzinie 18.00
finisaż: 24 maja 2015